صنایع دستی محبوب ایرانیان کدامند؟

    ;
  • نوشته شده توسط : مدیر سایت
  • تاریخ انتشار : ۱۳ /دی /۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۳۰
صنایع دستی محبوب ایرانیان کدامند؟ 

صنایع دستی ایران کدامند؟ 

https://www.persia.ir/wp-content/uploads/2018/12/iranian-handicraft.jpg

چگونگی پیدایش و تعریف صنایع دستی

در عصری معروف به عصر نوسنگی (حدود 8000 سال پیش) انسان ها پس از تجمع در کنار هم و ایجاد نخستین دهکده ها، شروع به ساخت وسایل و ابزار سنگی نمودند. ابزاری که گواه وجود آنها را آثار مختلف سنگی موجود در اماکن تاریخی چون بیستون تصدیق می کند. در آن دوران پس از کاشت دانه های خوراکی چون غلات، احساس نیاز به داشتن ظرف هایی مقاوم در مقابل حرارت و رطوبت برای جلوگیری از فساد این مواد غذایی به وجود آمد و انسان ها با الهام از طبیعت به آمیختن آب و خاک برای ساخت ظروف سفالی روی آورند. این شد که صنایع دستی به وجود آمد و روز به روز بر تنوع محصولات آن در هر منطقه و اقلیمی افزوده شد.

https://images.kojaro.com/2016/8/3b6701c6-14b3-4847-90be-84ce95eb2b22.jpg

در حالت کلی صنایع دستی هم می تواند جنبه مصرفی داشته باشد و هم جنبه هنری از این رو به آن هنر- صنعت گفته می شود. هر یک از صنایع دستی اعم از مصرفی و هنری به نوعی معرف بینش، اندیشه، فرهنگ و ذوق تولید کننده هستند. تولید صنایع دستی بدون نیاز به تکنولوژی پیشرفته، متکی به تخصص بومی و سنتی می باشد و می تواند به صورت کارگاهی و خانگی انجام پذیرد. قسمت اعظمی از مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت صنایع دستی ایران در داخل خود کشور قابل تهیه می باشد. در ادامه انواع صنایع دستی ایران را با شرح کوتاهی در مورد هریک از آنها معرفی می کنیم:

نساجی سنتی در صنایع دستی ایران:

http://yazdava.ir/documents/4343103/5075218/17-5-3.jpg?t=1532405620249

سابقه نساجی سنتی شاید به اندازه ای در حدود حیات بشر برسد چرا که احساس نیاز به پوششی برای بدن از همان ابتدای خلقت انسان وجود داشته است. ایرانیان نیز در زمینه استفاده از پارچه های فاخر و سنتی برای تهیه لباس پیشینه ای دور و دراز دارند به همین سبب نساجی سنتی در صنایع دستی ایران جایگاه ویژه ای را دارا می باشد.

در حالت کلی به هنر بافت رشته های نخی جهت تولید پارچه، نساجی گفته می شود. الیاف به کار برده شده در نساجی سنتی این تفاوت را با نساجی صنعتی دارند که کاملا طبیعی بوده و از مو و پشم حیواناتی همچون موی بز، کرک شتر و پشم گوسفند و یا گیاهانی چون پنبه طبیعی تهیه می شوند. اعلاترین حالت نساجی سنتی در صنایع دستی ایران استفاده از پیله کرم ابریشم برای تهیه الیاف می باشد.

در نساجی سنتی هر چند از وسیله هایی جهت در هم بافتن نخ استفاده می شود اما این وسایل مطابق با تکنولوژی روز نمی باشند و راه اندازی آنها بیشتر متکی به نیروی انسانی می باشد.

http://shoval.ir/Files/pic/Medium_20160914184250676_%D8%AC%D8%A7%D8%AC%DB%8C%D9%85%20%D8%A8%D8%A7%D9%81%DB%8C.jpg

در صنایع دستی ایران، نساجی سنتی خود دارای شاخه هایی به شرح زیر می باشد:

1-   جاجیم بافی

2-   ابریشم بافی

3-   ترمه بافی

4-   گلیچ بافی

5-   سجاده بافی

6-           متکازین

7-   کاربافی

8-   برک بافی

9-   پاشلق بافی

10-          زری بافی

11-          شال ترمه بافی

12-          دارایی بافی

13-          چادرشب بافی

14-          شعربافی

15-          شال بافی

16-           مخمل بافی

17-          ماشته بافی

18-          عبا بافی

19-          موج بافی

20-          عریض بافی

21-          مرس بافی

22-          نوار بافی

23-          چوقا بافی

زیراندازها و بافته های داری در صنایع دستی ایران

https://miro.medium.com/max/3260/0*BIVUCV7WhFVgOszR.jpg

نوع دیگری از صنایع دستی ایران بافته های داری یا همان زیراندازها می باشند. زیراندازهای سنتی در صنایع دستی ایران شامل انواع حصیر، نمد، پلاس و سایر انواع گلیم، قالی، گبه، زیلو و جاجیم می شود. این مجموعه را در حالت کلی فرش مینامند هر چند که بیشتر قالی به عنوان فرش شناخته می شود اما از آنجا که تمام اجزای مجموعه مذکور برای پوشش کف به کار می روند از آنها به عنوان فرش یاد می شود.

ادامه توضیحات مربوط به انواع صنایع دستی ایران را به مقاله بعدی با همین عنوان واگذار و بحث این گفتار را در اینجا به پایان می رسانیم.

ویدیو های ما را در صفحه آپارات و یوتیوب دنبال کنید.

ثبت دیدگاه